Pogrzeb chrześcijański
Wszystkie sakramenty mają na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza nas do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: „Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie” [por. KKK 1680].
- Pogrzebu chrześcijański jest liturgią, która powinna odzwierciedlać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem oraz wyrażać i umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.
- Po uzgodnieniu daty i godziny pogrzebu w kancelarii parafialnej, bliscy zmarłego przedstawiają odpis aktu zgonu z USC oraz informację o przyjętych przed śmiercią sakramentach (np. od kapelana szpitalnego).
- Jeżeli zmarły mieszkał w innej parafii, należy przedstawić pisemną informację o zmarłym wystawioną przez miejscowego proboszcza.
- W naszej parafii pogrzeb składa się z trzech nierozdzielnie związanych ze sobą części: wyprowadzenie ciała zmarłego z domu rodzinnego lub z domu pogrzebowego, Msza św. w kościele i odprowadzenie ciała zmarłego na cmentarz.
- Zachęcamy usilnie bliskich i przyjaciół zmarłego, aby – będąc w stanie łaski uświęcającej – przyjęli podczas Mszy pogrzebowej Komunię świętą, która jest najcenniejszym darem dla zmarłego.
- Zachęcamy także do zatroszczenia się o stałą modlitwę wspólnoty parafialnej w intencji swoich bliskich zmarłych poprzez ofiarowanie w ich intencji Mszy św.
- Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy za życia świadomie i jawnie zerwali łączność z Kościołem, i zmarli uparcie odmawiając sakramentalnego pojednania z Bogiem.
Regulamin cmentarza parafii Niwiski
- Cmentarz w Niwiskach jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej. Nadzór nad cmentarzem sprawuje ks. Proboszcz w porozumieniu z Radą Parafialną.
- Biuro Administracji cmentarzem mieści się w kancelarii parafialnej,
- Brama wjazdowa jest otwierana w godz. 8.00-16.00 po zgłoszeniu kancelarii i uiszczeniu należnych opłat.
- Ponieważ cmentarz jest ogólnie dostępny, parafia w Niwiskach nie bierze odpowiedzialności za kradzieże i wszelkie szkody, które mogą być wyrządzone pomnikom.
- Lokalizacja nowego grobu musi być zgodna z planem zagospodarowania cmentarza i zatwierdzona przez ks. Proboszcza.
- Na cmentarzu obowiązuje segregacja śmieci na części organiczne i pozostałe odpady.
- Śmieci można wyrzucać po posegregowaniu tylko do odpowiednio oznakowanych pojemników. Zaleca się nie wnoszenie na cmentarz plastikowych wieńców i kwiatów.
- Na cmentarzu obowiązuje zachowanie porządku, ciszy.
- Na cmentarzu zabrania się: prowadzenia bez zezwolenia prac kamieniarskich i budowlanych, wprowadzania zwierząt, palenia papierosów, picia alkoholu, żebractwa, przebywania dzieci bez opieki, prowadzenia akwizycji, umieszczania reklam, ustawiania ławek, płotków, chodniczków, kostki brukowej poza terenem grobu, sadzenia drzew i krzewów.
- Stanowczo zabrania się ze względów bezpieczeństwa chodzenia po parkanie i przekraczania parkanu.
- Cennik opłat dostępny w kancelarii parafialnej. Opłaty mogą ulegać zmianie po uzgodnieniu z Radą Parafialną.
Konto opłat cmentarnych
24 1240 2685 1111 0010 7913 0939
Z jakich lat pochodzi najstarszy nagrobek na naszym cmentarzu?
Najstarszy nagrobek na parafialnym cmentarzu pochodzi z 1836 roku i należy do Anieli Cedrowskiej